استفاده از فناوری شناسایی ترددهای آزادراهی در پروژه آنی‌رو (تین نیوز)

589 👁 

در پروژه آنی‌رو، از پیشرفته‌ترین فناوری شناسایی ترددهای آزادراهی در کشور بهره گیری شده است و ایران در فهرست معدود کشورهای دارای این فناوری است.

لینک خبر در تین نیوز
در روش سنتی باجه‌هایی جهت اخذ عوارض در آزادراه‌ها ساخته می‌شد که به سازه‌های عوارضی مشهور بود. این باجه‌ها به شکلی موقعیت‌یابی شده بود که کلیه خودروهای عبوری در آزادراه ملزم به عبور از مقابل آن‌ها باشند. بنابراین، هر خودرو توسط باجه‌دار مشاهده و مشخصات خودرو و شماره پلاک وی جهت درج در قبض شناسایی می‌شد. به تدریج با پیشرفت فناوری، این روش به‌ روز شد و از دوربین‌های پلاک‌خوانی که روی باجه‌ها نصب می‌شد برای شناسایی مشخصات خودرو و شماره پلاک استفاده گردید. این شیوه شناسایی تردد که تا سال های اخیر غالبا در دنیا و در کشورمان بود، به قدر کافی دقیق و کارآمد نبود و مشکلاتی با خود به همراه داشت. به همین دلیل، مهندسین از فناوری‌های مختلف جهت بهبود آن استفاده کردند که نتیجه این امر، شکل‌گیری انواع مختلف از سیستم‌های شناسایی تردد بود.

استفاده از تگ یکی از این راهکارها بود. این راهکار که در کشورمان از سال 1392 فقط برای یکی از خطوط عبوری چند آزادراه محدود پیاده سازی شد، محدودیت‌هایی در پی داشت. از جمله اینکه فرد دارنده خودرو موظف به پرداخت هزینه خرید و نصب تگ می‌شود. همچنین، چگونگی نصب تگ و نگهداری تگ در کیفیت عملکرد آن اثرگذار بود.

براساس آخرین فناوری روز دنیا که به «سیستم‌های عوارضی مسیر باز» یا open road tolling (ORT) مشهور است، شناسایی تردد از ایستگاه‌های عوارضی مستقل و جدا شده است. در این روش تجهیزات شناسایی تردد بر روی دکل‌های فلزی در طول آزادراه نصب می‌شود و خودروها دیگر هیچ نیازی به کاهش سرعت و یا توقف در محل عوارضی ندارند. بلکه همان‌طور که خودروها با حداکثر سرعت مجاز در حال تردد در آزادراه می باشند، سیستم‌های ORT بدون ایجاد مزاحمت، با استفاده از دوربین‌های پلاک‌خوان نصب‌شده بر روی دکل‌های سرتاسری، مشخصات خودرو را شناسایی می‌کنند. این دقیقا همان فناوری است که در پروژه «آنی‌رو» استفاده شده است. در پروژه آنی‌رو، از پیشرفته‌ترین فناوری شناسایی ترددهای آزادراهی در کشور بهره گیری شده است و ایران در فهرست معدود کشورهای دارای این فناوری می‌باشد.

از سال 1398 اگر از آزادراه‌های تحت پوشش پروژه آنی‌رو تردد کرده باشید، بدون نیاز به تهیه تگ و یا نیاز به توقف در ایستگاه عوارضی، تردد آزادراهی شما به‌ صورت خودکار ثبت شده و می‌توانید در هر زمان با مراجعه به ابزارهای پرداخت پیش بینی شده نسبت به مشاهده بدهی و پرداخت آن اقدام نمائید.

” جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های استعلام بدهی و پرداخت عوارض می‌توانید به نشانی www.aaniro.ir مراجعه فرمایید.”

 

آنی‌رو

آنی‌رو

بی‌توقف تا مقصد

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است